Kitüntették a szalontai néptáncoktatókat

Áldozatos, értékmegőrző munkájuk elismeréseként vehették át a Magyar Kultúráért díjat a magyar kultúra ünnepének nagyváradi gálaestjén a hajdúvárosi néptáncoktatók. Bagi Tündét és Struber Évát arról kérdeztük, hogyan telt a jeles kitüntetésig vezető út, valamint a Toldi Néptáncegyüttes terveiről is érdeklődtünk.
– Hogyan kezdődött el a néptáncoktatás Nagyszalontán?
– A Szeged Néptáncegyüttes vezetői 2005 őszén a városba érkeztek, az ő segítségükkel indult be itt a néptáncoktatás. Mi a kezdetektől felkaroltuk az ötletet, és azóta is lelkesen dolgozunk együtt a különböző életkorú gyerekekkel.
– Hol lépett fel az elmúlt évek során a néptáncegyüttes?
– Büszkék vagyunk arra, hogy az eltelt időszakban határon innen és túl is rendszeresen képviselhettük szülővárosunkat a különböző rendezvényeken, például Magyarországon Szegeden, Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Derecskén vagy az olaszországi Concorezzóban, illetve Nagyváradon.
– Melyik fellépés volt a legemlékezetesebb?
– Minden fellépésünkre szívesen emlékezünk, nagy öröm számunkra, hogy a reánk bízott gyermekeket számos helyre elvihettük, és ezáltal tágíthattuk a látókörüket. Természetesen ezeken az utakon mindig számos új élményt is átélhettünk, illetve megismerkedtünk más néptáncos csapatokkal, és új barátságokat kötöttünk.
– Milyen érzés volt megkapni a Magyar Kultúráért díjat?
– Nagyon felemelő érzés volt átvenni az elismerést. Büszkék vagyunk rá, hogy ezt a díjat megkaphattuk. Megköszönjük mindazoknak, akik minket ebben támogattak, és lehetővé tették, hogy ezt a díjat átvehessük. Nagy megtiszteltetés számunkra, hiszen ezzel elismerték a munkánkat, amit évek óta olyan nagy örömmel végzünk.
– Idén hol fog fellépni a Toldi Néptáncegyüttes?
– Számos programra készülünk. A legutóbbi fellépésünk Létavértesen volt, február 14-én farsangi táncházat tartottunk Nagyszalontán. Itt a talpalávalót a nagyváradi Csillagocska zenekar húzta, a jelenlévők pedig megismerkedhettek a felvidéki, sóvidéki és moldvai táncokkal, emellett több népi gyermekjátékot is kipróbálhattak. Köszönet illeti Benedek Árpád zenepedagógust, néptáncoktatót, aki fergeteges hangulatot teremtett a táncházban. Az esemény létrejöttét a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta, illetve köszönet illeti a szülőket is, akik ellátták a résztvevőket farsangi fánkkal és ízletesebbnél ízletesebb süteményekkel, ezzel is emelve a farsangi mulatság hangulatát. Számos fellépés vár ránk az év során különböző településeken az országban és a határokon kívül, például Hajdúszoboszlón, Nagyváradon, Debrecenben.
– Milyen tervei vannak az együttesnek?
– Nagy örömünkre szolgál, hogy ebben az évben is megszervezhetjük nyár elején a már hagyományossá vált néptánctalálkozónkat. Ezeken már visszatérő barátként üdvözölhetjük a különböző együtteseket. Nagy lelkesedéssel készülődünk a május folyamán megrendezendő néptáncgálánkra is, és nem utolsósorban különböző csapatépítő kirándulásokat tervezünk a Toldi Néptáncegyüttes tagjainak. Persze a tanulás, új koreográfiák elsajátítása sem marad el, és szeretettel várunk a mi nagy családunkba minden olyan érdeklődőt, aki közelebbről is megismerkedne a néptánc világával. Keddenként a Zilahy Lajos Művelődési Házban találkozunk, szeretettel látunk mindenkit.