Emlékünnepély a váradi Szigligeti Színházban

Százhúsz évvel ezelőtt, 1899 júliusában kezdődtek el a nagyváradi Szigligeti Színház építési munkálatai. Erről emlékeztek meg július 22-én a teátrumban.

Az eseményen bevezetésképpen Czvikker Katalin, a Szigligeti Színház főigazgatója méltatta az évszázadokra szóló alkotás jelentőségét, másfelől a színpadtechnika nemrég megkezdett teljeskörű felújítási munkálataira utalva elmondta: „Mi mindannyian azon dolgozunk, hogy korszerű körülményeket teremtsünk magas színvonalú művészi munkához. Türelmüket és támogatásukat kérjük ebben az átmeneti időszakban, amelyben – az építés százhuszadik évfordulóján – megújul színházunk”.

Ezt követően Pásztor Sándor, a felújítást kezdeményező és annak pénzügyi forrásait biztosító Bihar Megyei Tanács elnöke szólt az egybegyűltekhez, kiemelve, hogy az elmúlt három év ígéreteit kemény munka árán bár, de sikerült valósággá váltani. „Ebben olyan kiváló partnerekre találtunk, mint Debrecen Megyei Jogú Város vezetése, velük közösen jelentős beruházásokkal fejlesztjük közösségünk legfontosabb kulturális intézményeinek infrastruktúráját” – tette hozzá a tanácselnök.

Ezután Nagy Béla színháztörténész, a Szigligeti Színház életműdíjas egykori irodalmi titkára tartott ünnepi előadást, elmondván többek között: a színháznak feltehetően valójában soha nem volt alapkőletételi ünnepsége, hiszen a korszak egyik sajtóanyaga sem számol be erről az eseményről. Biztos azonban, hogy az 1899-ben elkezdődött munkálatok nemcsak a színház építését, hanem egy jelentős városrendezési folyamat kezdési időpontját jelzik.

A színháztörténeti előadást követően Hajdu Géza színművész, a Szigligeti Társulat örökös tagja olvasta fel Petőfi Sándor Levél egy színész barátomhoz című költeményét, majd Novák Eszter, a Szigligeti Társulat művészeti vezetője zárta a jubileumi rendezvényt.

2019.07.23
Galéria
Pásztor Sándor és Czvikker Katalin
Nagy Béla és Novák Eszter