Gazdasági, épített és történelmi örökségünk ápolása
A XVIII. század végén működött Debreceni Kör (a felvilágosodás korának egyik legaktívabb szellemi csoportosulása) számos tagja (pl. dr. Szentgyörgyi) birtokolt szőlőst Diószegen, így az itteni pajták nemcsak Debrecen szőlőskertjét jelentették, hanem a császári titkosrendőrség fülétől távol eső, szabad szellemi teret is. Ifj. Irinyi Jánost és Józsefet Bihardiószegen keresztelték ortodoxnak, felnőtt korukban tértek át a protestáns hitre. Tudományos aktivitásuk közismert. Gróf Zichy IX. Ferenc és fia, Tivadar emelték a bihardiószegi szőlészetet-borászatot olyan magasságokba a XIX. század folyamán a filoxéravész ellenére is, melynek hírnevéből a mai napig tudunk építkezni. Zichy IX. Ferenc érdeme a monarchia első államilag fenntartott vincellériskolájának a megszervezése Bihardiószegen 1870-ben.
A Zichy-kastély községi tulajdonba került épülete hasonló kihívást jelent az önkormányzatnak, mint a nagyváradi vár felújítása és belakása a megyeközpont vezetésének. A nehezebb utat választva az önkormányzat nem eladta, hanem nekilátott a felújításának 2014-ben. A sokszor nem a helyi hatóságoktól függő megtorpanások ellenére az épület hasznosítása folyamatban van: a felújított szárnyban létrehozott halászati és borászati kiállítás, valamint ökológiai életképek a helybeliek büszkeségét és az idelátogatók elismerését vívták ki. Sikerült ott a helyi könyvtárnak is régóta megérdemelt helyet kialakítani.
A polgármesteri hivatal legutóbbi belső felújítása alkalmával sikerült megőrizni Széchenyi István egykori lakószobájának eredeti építészeti hangulatát a keresztdonga-boltozat és az egykori kandalló helyének megtartásával. A helyi tanács magyar többségének köszönhetően nemzeti színeinkkel díszített koszorúinkat évről évre csak az idő vasfoga teszi tönkre a községháza falára kitett, kétnyelvű Széchenyi-emléktáblán, a Kossuth-szobron és immár az Irinyi testvérek tetszetős és interaktív szoborcsoportján is.
A Kárpát-medence első egész alakos Irinyi-szoborcsoportjának 2019-es felavatásával Diószeg bekapcsolódott az Irinyi-kultusz ápolásába. A szoborcsoport közelében található egykori pékség körüli Görög-kert parkosítási tervében szerepel az ott található egykori görög kereskedőtársaság kis ortodox temploma romjainak (az Irinyi fiúk keresztelési helyének) feltárása és a tájrendezésbe való beemelése.
Zichy tér néven kulturális-közösségi térré lesz alakítva a Zichy-kastély előtti terület a műemlékvédelmi alapelvek tiszteletben tartása és a szemben felhúzott új oktatási épületek modernitása közti összhang jegyében. Felújítják az egykori vincellériskola eredeti főépületét oktatási célra, viszont a leromlott állapotú melléképületek lebontása és helyük oktatási célú újrahasznosítása elkerülhetetlen volt.
Fontos Diószeg szőlészeti-borászati hagyományainak önkormányzati támogatása is. Sokáig csak a Bihardiószegi Zichy Gazdakör által szervezett éves borverseny önkormányzati támogatásában merült ez ki. A Bihardiószegi Pincefesztiválból kinőtt Bakator Bor- és Gasztrofesztivál szervezésével már aktív szerepet vállalt az önkormányzat is e hagyományok felélesztésében. A 2019-es fesztivál meglepetésvendégei közt tudhattunk egy perui kecsua sámánt nagy feltűnést keltő viseletében, illetve inkognitóban Pálinkás Józsefet, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökét. Az erdélyi borok pápájaként szakmai karrierjét Diószegen kezdő néhai id. Csávossy György, dr. Popa Dorin és néh. Dávid György 2013-as díszpolgárrá avatása csak nyitány volt. A régi debreceni–diószegi szőlészeti-borászati kapcsolatokat felélesztve együttműködési megállapodás aláírása és a Bakator Bor- és Gasztrofesztivál közös menedzselése volt a folytatás. Az egészet megkoronázta a debreceni Virágkarnevál virágkocsijainak első érmelléki felvonulása Bihardiószeg végcéllal. A Magyar Korona által felvezetett virágkocsik látványa és érzelmi töltete talán még a huszár hagyományőrzők első (2010-es) diószegi felvonulását is felülmúlta.
Mindez csak ízelítő az elmúlt nyolc év szerteágazó örökségmentő és -ápoló önkormányzati tevékenységéből. Sok-e vagy kevés? Ítélje meg ki-ki maga. A felsoroltakhoz az is kell, hogy a helyi tanács magyar többsége mellett olyan felelős polgármestere legyen a községnek, aki e gazdasági, történelmi és épített örökség értékét felismerje, megbecsülje, és a XXI. század modern körülményei közt fordítsa ezeket a település javára.
Dr. Szabó József
Készült a Bihardiószegi Polgármesteri Hivatal megbízásából