Folytatódik a Szacsvay Akadémia
Az olasz–magyar történész előadásának címe: Mi (nem) történt Erdélyben 1956 őszén, és miért kellett bűnhődnie több ezer embernek a magyar forradalom miatt? Stefano Bottoni előadásának célja bemutatni, miként használta fel a román hatalom a „magyar veszélyt” arra, hogy megváltoztassa kisebbségpolitikáját, és elindítsa a nemzeti kommunizmus projektét.
A Szacsvay Akadémia idei előadás-sorozata a mai Románia létrejötte centenáriumának évében az elmúlt száz évre fókuszál. Fontos áttekinteni a magyar közösségben azt a száz évet, amit egy új helyzetben immár – négy év kivételével – egy másik ország kisebbségeként élt meg. Az idei évad címe: Az erdélyi magyarság száz éve.
Az ez évi történelmi előadás-sorozat meghívottjai többségében erdélyi magyar történészek, olyan, nagyrészt fiatal kutatók, akik doktori tanulmányaikat, egyetemi oktatói munkásságukat, kutatóintézeti programjaikat is e témának szentelték, így e terület kiváló ismerőivé váltak. Az idei történelmi modul esetében is a Szacsvay Akadémia tudományos vezetőjeként Romsics Ignác Széchenyi-díjas történész, akadémikus jelölte ki és kérte fel az előadókat.
A szervezők arra biztatnak mindenkit, ha érdeklődnek a magyar történelem iránt, és ezt most másfajta megközelítésben szeretnék megismerni, vegyenek részt az eseménysorozaton. A Szacsvay Akadémia sikeréből fakadóan a kezdeményezést idén Nagyvárad mellett további öt megyeszékhelyen vették át; a Váradon is megforduló történészek előadásokat tartanak még Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában, Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Szatmárnémetiben.